Rodzaje końcówek do odkurzacza

Rodzaje końcówek do odkurzacza

Każdy z nas choć raz w życiu (a zakładam że i częściej) miał styczność z odkurzaczem. Jest to przecież niezastąpione urządzenie, dzięki któremu posprzątamy niemal każdy rodzaj zabrudzenia. Pierwszy odkurzacz został zaprezentowany prawdopodobnie w 1865 roku w Chicago i od tamtego urządzenia do obecnego wyglądu i działania odkurzacza przebyło długą drogę. Ale to co jest najlepsze w tym urządzeniu to jego wielozadaniowość. Odkurzacz bowiem posprząta kurz z mebli, okruchy i plamy z podłogi a nawet sierść zwierzaków z sofy.

Zasługą tego są wymienne końcówki do odkurzacza dedykowane do różnych zadań. Jeśli śledzisz nas na Facebooku to jakiś czas temu dodaliśmy świetną infografikę pokazującą najczęściej używane końcówki do odkurzacz. Dziś rozwiniemy nieco ten temat.

Ssawki i szczotki do odkurzacza

Szczotka do tapicerki – Jest to ten rodzaj końcówki, który wyposażony został w paski elektrostatyczne. Są to czerwone paski po obu stronach szczotki, dzięki czemu pod wpływem tarcia, elektryzują się, tym samym łatwiej przywiera do niego sierść i włosy. Nadają się idealnie, jeśli mamy w domu jakiegoś zwierzaka, który lubi gubić sierść na naszej kanapie.

 

Szczotka do parkietu – jest to kolejny rodzaj szczotek przystosowane głównie do pracy na delikatnej powierzchni takich jak parkiet z drewna czy panele . Coraz częściej producenci wyposażają je w naturalne końskie włosie, dzięki czemu nie rysują odkurzanej powierzchni. Aby lepiej się prowadziły, montuje się do nich małe kółka a niektóre z modeli posiadają kółka z filcu co niemal do zera zmniejsza ryzyko zarysowania.

 

Turboszczotka – można powiedzieć, że jest to szczotka do zadań specjalnych. Turboszczotki możemy podzielić na dwa typy: elektryczne i mechaniczne. Pierwsze z nich potrzebują podłączenia do prądu. Taka nasadka wyposażona jest wewnątrz w wałek naszpikowany kępkami syntetycznych włosów, które ciągle się obracają. Takie rozwiązanie sprawia, że możemy posprzątać okruchy i sierść z dywanu i parkietu. W wersji mechanicznej mamy podobne działanie. Aczkolwiek to co napędza wewnętrzny wałek jest siła ssania i nasze ruchy. Warto wspomnieć, że aby łatwiej można było przeczyścić wałek z włosami turboszczotki mają zazwyczaj demontowany przód.

Ssawka szczelinowa – ten rodzaj końcówki do odkurzacza nie posiada włosia i można spotkać go w różnej długości. Tworzone są z twardego tworzywa. lub z gumy w zależności od długości. Dzięki niewielkim rozmiarom i prostokątnemu kształtowi łatwiej docierają do odległych zakamarków i nieregularnych szczelin. Doskonale sprawdzają się przy odkurzaniu wnętrz samochodów i trudno dostępnych miejsc w domu.

Ssawka cat&dog – inaczej ssawka tapicersko-samochodowa, idealna kiedy musimy posprzątać sierść zwierzaków z tapicerki samochodowej. Oczywiście ten rodzaj ssawki sprawdzi się na każdej powierzchni tapicerskiej, ale dzięki niewielkim rozmiarom oraz kształtom dociera do newralgicznych miejsc bez większego wysiłku.

 

 

Ssawka do kurzu – mimo, że występuje w różnych kształtach ta ssawka posiada miękkie syntetyczne włosie, dzięki czemu świetnie nadaje się do czyszczenia mebli. Doskonale ściera i wchłania kurz.

 

Podsumowując:

Jest wiele rodzajów ssawek i szczotek do odkurzacza, wymienione przez nas w artykule to tylko część z nich. Warto zapoznać się z pełną listą końcówek pasujących do naszego modelu, to z pewnością ułatwi nam codzienne sprzątanie. Ponieważ producenci w standardzie zazwyczaj dają jedną szczotkę, warto poszukać w autoryzowanych sklepach konkretnego producenta innych rodzajów i zaopatrzyć się w nie.

Udostępnij ten wpis


English EN German DE Polish PL
ZADZWOŃ DO NAS